Neden e-fatura’ya geçmelisiniz?

E-fatura sistemlerinin ilk altyapısı aslında 2010 yılında oluşmuştur. Öncelikle büyük ölçekli firmalar bu sisteme geçmişti ve kullanıcılara e-posta ile gelen gsm faturaları bunun ilk örnekleriydi.

2018 yılında çıkan bir kararla yıllık cirosu 5 Milyonu geçen tüm firmalara e-fatura zorunluluğu getirildi. Bununla birlikte orta ölçekli işletmeler de bu teknolojiye dahil oldular.

Bu sistemin faydalarını özetlemek gerekirse:

  • Gelen faturaların tek havuzda toplanması ve toplu bir şekilde yazdırma gibi muhasebe için önemli kolaylıklar sağlaması. Bu portaldan muhasebe yazılımınıza faturaları direk indirme olanağı sağlar ve alış faturalarının hızlı ve hatasız işlenmesi için önemlidir.
  • Giden faturaların takibi açısından düşündüğünüzde eskiden kargo ile iletilmesi gereken faturaların şimdi e-posta ile gitmesi yeterli. Bunun yanı sıra ticari fatura seçeneği sayesinde faturayı kestiğiniz firma evrakta bir hata tespit ederse faturanızı red yapması yeterli. İade faturası kesmesine gerek kalmadan evrağı reddedip yenisini isteyebilir. Ayrıca 1 hafta içerisinde reddedilmeyen faturalar resmileşir.
  • Fatura kaybolma riski yoktur. gelen ve giden faturalar 10 yıl boyunca entegratör tarafından dijital ortamda saklanır. İstendiğinde pc, telefon, tablet gibi cihazlardan görüntülenebilir, indirilebilir.
  • Akınsoft kullanıcıları faturayı programın içerisinde oluşturduğunda göndereyim mi diye soracaktır. Evet seçtiğinizde müşterinin e-posta adresine fatura gidecektir. Fatura kesilmesi oldukça kolaylaşacaktır.

Sistemin kolaylıklarının farkına varan işletmeler, zorunlu olmadıkları halde hızla e-fatura’ya geçmeye başladılar.

Ayrıca 5.000 TL üzerine kağıt fatura kesiminin yasaklanması süreci daha da hızlandırdı. 2022 yılından itibaren bu rakam 2.000TL’ye düşürüldü. Bundan sonra tüm işletmelerin bu sürece dahil olması bekleniyor.

E-fatura sürecine işletmelerin Akınsoft’u tercih etmesinin önemli bir sebebi var. Neredeyse her tip işletmeye uyum sağlayabilecek bir altyapıya sahip. Hem küçük işletmelere hitap eden bulut ya da yerleşik yazılımlara hem de orta ve büyük ölçekli işletmelerde kullanılabilecek ERP, MRP ve CRM yazılımları mevcut. Buna ek olarak perakende ve saha satış entegrasyonları ve e-ticaret sistemlerinden veri alma özelliği sayesinde kolaylıklar sağlamakta.

Her özelliğinin yanı sıra her bütçeye hitap eden çözümler sunması bu süreçte Akınsoft’u ön plana çıkaracaktır.

E-faturaya geçmek isteyen işletmelere başvuru sürecinden başlayarak eğitimine kadar destek vermekteyiz.

Detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Dr. Fahrettin Hakan Tokay

 


0242 922 02 02